Σάββατο 14 Ιουνίου 2014

Μουντιάλ 2014 - 2ος Όμιλος: Η Ολλανδία διέσυρε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία(ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

Λένε πως «η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο» κι αυτό το κατάλαβαν για τα καλά οι Ισπανοί. Η Ολλανδία πήρε μια εμφατική ρεβάνς για το χαμένο τελικό στο Μουντιάλ του 2010 κερδίζοντας με 5-1 την Ισπανία. Πέτυχε μάλιστα τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έχασε τις ευκαιρίες για πολλά περισσότερα. Πάντως για μια ακόμα φορά η διαιτησία τα έκανε…
μαντάρα.
Ο Ιταλός Ριτσόλι έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στην Ισπανία, ενώ στο τρίτο γκολ των Ολλανδών  δεν καταλόγισε πεντακάθαρο επιθετικό φάουλ πάνω στον Κασίγιας.

Όμως αυτήν τη φορά η διαιτησία δεν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, καθώς οι Ολλανδοί ήταν πραγματικά εντυπωσιακοί. Παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το πέναλτι – «φάντασμα»
που κέρδισε ο Ντιέγκο Κόστα (αποδοκιμαζόταν σ’ όλο το ματς για την επιλογή του αν και Βραζιλιάνος να παίξει στην Ισπανία) το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τσάμπι Αλόνσο, κατάφεραν να αντιδράσουν πριν τη λήξη
του ημιχρόνου. Και ισοφάρισαν με εντυπωσιακή κεφαλιά του Φαν Πέρσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί είχαν μείνει εμφανώς από δυνάμεις και οι Ολλανδοί έστησαν ένα μικρό πάρτι. Έκαναν το 2-1 στο 53’
με προσωπική ενέργεια του Ρόμπεν. Το 3-1 ήρθε από κοντινό πλασέ του Ντε Φράι στο 64’, παρόλο που είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Φαν Πέρσι στον Κασίγιας. Στο 72’ ο Κασίγιας έχασε την μπάλα μέσα από
τα πόδια του, ο Φαν Πέρσι έκλεψε και έκανε το 4-1. Ενώ στο 80’ ο Ρόμπεν «εξέθεσε» πρώτα τον Ράμος και μετά τον Κασίγιας και έκανε το τελικό 5-1.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κασίγιας, Αθπιλικουέτα, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο (63' Πέδρο), Νταβίντ Σίλβα (78' Φάμπρεγκας), Ινιέστα, Ντιέγκο Κόστα (63' Τόρες).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Γιάνμαατ, Ντε Φράι (77' Φέλτμαν), Φλάαρ, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν (62' Βαϊνάλντουμ), Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι (79' Λενς).